Françoise Sagan ja kasiino

Paljudele, kelle kirg on netikasiino, võib näida, et see meelelahutusviis on populaarseks muutunud alles hiljuti. Mõni arvab, et õiged kasiinod on ainult Las Vegases või Monacos. Samas need, kes hasartmängud hukka mõistavad, leiavad, et nendega tegelevad üksnes heitunud inimesed, kel muid andeid pole.

Tegelikult ei tohiks ühtegi neist stereotüüpidest tõsiselt võtta – juba enne netikasiinode (online kasiino) tulekut inimesed võitsid ja kaotasid, elasid ja lõbustasid end kasiinodes ning tegid seda ka mujal kui vaid hasartmängumekades. Veel enam – nii tänapäeval kui ka varem on see olnud paljude väga andekate inimeste kirg, sealhulgas ka prantsuse kirjaniku Françoise Sagan’i (1935-2004) oma.

Kirjaniku sünninimi on Françoise Quoirez, ent pseudonüümi võttis ta kasutusele juba 18 aasta vanusena, kui kirjutas oma esimese jutu “Tervitan sind, kurbus”. Selles kirjeldati kõrgema klassi noorte armastuse ja seksuaalseikluste otsinguid, millest toona üldiselt ei räägitud, mistõttu Françoise’ vanemad, jõukad ja austatud inimesed, ei soovinud, et tütar loo enda nime alt avaldaks.

Françoise Sagan’l oli kolm kirge – teater, kasiino ja kiirus. Oma raamatus “Minu parimad mälestused” pöörab ta kõigile neist erilist tähelepanu. Näiteks kirjeldab ta, kuidas ühe tema näidendi esietendus lõppes täieliku fiaskoga, mis teda aga ei murdnud: “Ebaõnn teatris on mulle igatahes palju stimuleerivam kui edu.”

Ta järeldab raamatus, et ei suudaks iialgi loobuda ei teatrist ega ka kasiinost. Hasartmängude pakutavat põnevust kirjeldab ta eraldi peatükkides, ent lisab ka, et seda mõistavad vaid teised mängurid, ülejäänutel pole mõtet proovidagi.

Kui teatris sai ta end loominguliselt väljendada, siis kasiino tõi tema ellu õnne just siis, kui ta seda kõige rohkem vajas. Näiteks siis, kui oleks võla tõttu peaaegu tänavale tõstetud, võitis ta 80 000 franki ning ei pidanudki enam üüri maksma, sest ostis ära kogu maja.

Sagan’i õnnenumber oli 8, mistõttu on ka tema nime kandev noore literaadi auraha 8888 euro suurune ning selle eest tasub elitaarbränd Louis Vuitton, kuna sellele brändile jäi ta truuks kliendiks kogu eluks.