Kultuuriruumiga arvestamine konverentsi pidamisel

Kui korraldad üritust, mis on laiahaardelisem või kuhu ootad külalisi teistest kultuuriruumidest, on väga paslik küsida: kuidas tagada, et konverents on edukas ning ka meile väga võõrastest kultuuridest pärit kuulajad saavad positiivsete emotsioonide osalisteks? Rahvusvahelise ürituse korraldamine ei ole kaugeltki lihtne, kuid paari nõuandega saad sellega kenasti hakkama. Just sellele keskendumegi selles postituses.

Üks esimesi faktoreid, mida arvestada, on konverentsi sisu. Kui sa ei soovi, et su üritust meenutatakse hiljem pilkavate lausungitega või see satuks hoopis tabloidide küüsi, peaksid olema eriti ettevaatlik selle osas, milliseid teemasid konkreetselt puudutatakse või milliseid fraase kasutatakse. See, mis eestlaste jaoks ei ole sugugi solvav, võib seda olla teiste jaoks. Väldi tundlike teemade mainimist, ära too näiteid, mis halvustavad teisi kultuuri ning väldi stereotüüpsete lausungite kasutamist (näiteks “naised ei ole nii head mehhaanikud” või “itaallased on liiga temperamentsed”).

Isegi, kui ürituse sisu on sobilik, võib olla muid asjaolusid, mis rikuvad kogu ürituse mulje. Üks neist asjaoludest on kohvilauas serveeritav toit. On kultuure, kus näiteks veiseliha või sealiha serveerimine on tabu. Samuti võib muljed rikkuda see, kuidas toitu serveeritakse või süüakse. Taoliste peenete nüansside tõttu on väga oluline, et sa teaksid oma kuulajaskonda juba varasemalt ning arvestaksid nende eelistustega.

Vähem oluline ei ole ka asukoha valik. Kui sa tead, et kahe rahvuse esindajate vahel võib tekkida tuliseid vaidluseid nende päritoluriigi pärast või sa organiseerid ürituse riigis, mille suhtes on paljudel kuulajatel teatud eelarvamus, on mõistlik valida neutraalsem koht. Pole mõistlik lasta kõrvalistel asjaoludel mõjutada isegi väiksel määral su ürituse kulgu, seega peaksid eos arvestama selliste faktoritega. Just sel põhjusel soovitatakse valida konverentsi korraldamiseks mõni neutraalne riik ja linn, mis on tuntud äriliste kohtumiste poolest, mitte negatiivsete kultuuriliste vastukajade poolest.

Kui sa tead täpselt, milline on su kuulajaskond, ei ole sugugi keeruline arvestada ka kultuuriliste eripäradega. Austa teiste kultuuride esindajaid ja võta arvesse ka nende võimalikke eelistusi, kui oled korraldamas konverentsi!